Çağrı Merkezi / 0553 845 62 42

Bize Yazın / danisma@belguzarayyildizoglu.com.tr

Evlilikte Boşanma Süreci

Anasayfa / Blog / Evlilikte Boşanma Süreci
Sevdiklerinizle Paylaşın

Evlilikte boşanma süreci çiftlerin kendisi ve çevresindekiler için önemli bir aşamadır. Karar ve uygulama sürecini kolay atlatmak için evlilik danışmanı başvurusu yapılabilir.

Ankara evlilik danışmanı başvurusu yapılarak psikolojik açıdan boşanma sürecine daha etkili bir çözüm bulunabilmektedir. Boşanmak isteyen çiftler karasız kaldıkları durumlarda süreç yıpranma aşamasına geçerek kötü bazı gelişmeler olabilmektedir.

Boşanan Çiftlerin Duyguları

Boşanan çiftlerin duyguları genellikle karmaşık bir hal alabilmektedir. Aldatılma hissi varsa durum daha acı verici hale gelebilmektedir. Çocuk olması, aile bütünlüğünün bozulması, yeni bir şeye başlamanın korkutucu olması gibi duygular görülebilmektedir.

·         Yas süreci görülür.

·         Çiftler geleceğe dair beklentilerini kaybeder.

·         Başarısızlık hissi kişiye hakim olur.

·         Sağlık sorunlarına neden olabilen durumlar görülebilir.

Boşanma Nedenleri

En yaygın görülen boşanma nedenleri iletişim sorunları ve aldatmadır. Ayrıca karşılıklı saygının azalması, yakınlık kurmada zorlanmak, uyum ve güven kaybına bağlı sorunlar görülebilir. Bazı durumlarda zincirleme etkiler meydana gelmektedir.

·         En ufak tartışmada boşanma sözcüğünün sık kullanılması önemli bir nedendir.

·         Kişisel özgüvensizliği karşı tarafa yüklemek, şiddete meyil

·         Güven kaybına bağlı yaşanan olumsuzluklar çiftin ilişkiyi sürdürmesini engeller. Çocukların etkileneceği durumlar boşanmayı zorlaştırabilir.

Ankara evlilik danışmanı ile travma düzeyini azaltarak boşanma aşamasını geçirmeyi sağlayabilirsiniz. Çocukların bu süreçte sorun yaşamaması kalan hayatlarında önemli bir aşama olacaktır.

Mutlu İlişkinin Temeli Nedir?

Mutlu bir ilişkinin temelinde bireyin kendisinin mutlu olması vardır. En temelde kişi kendisi mutsuz olmak için bahane arıyorsa hemen her şey tetikleyici olabilir. Evlilikte aynı ortamda yaşarken kişiler kendilerini gerçekleştirme alanı zor bulduklarından kısıtlanma hissi de sıkça görülür.

·         Yaşamına genel olarak zorlu şartlarda devam eden bireyler, nefes alamadıkları bir ev ortamında kendilerini yenilemekte zorlanmaktadır. Maddi ve manevi sıkıntılar, kontrol dışı gelişen olaylar aldatmaya eğilimi de artırmaktadır.

·         Kendini gerçekleştiren bireylerde evlilik süresince aldatma eğilimi de azalmaktadır. Yaşamsal olarak istediği ortamı yaratan kişiler farklı yerlerde mutlu çift ilişkisi aramamaktadır. 

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
Ankara Aile Danışmanı


Yükleniyor...